fbpx

Geceyim

Dijitalleşen Dünyada Diziler

Gün geçtikçe birçok alanda olduğu gibi dizilerde de çeşitlilik artıyor. Teknolojinin içinde kabul edebileceğimiz internet, insan hayatına dahil oluşundan beri süregelen bir şekilde yükselişte ve emin adımlarla ilerliyor. Dokunduğu her yerde de kendi varlığını hissettirmekten de kaçınmıyor. Klasik televizyon dizilerine de epeyce uzun bir süre hakim. Hatta yavaş yavaş televizyonun pabucu dama atıldı desek doğru olur mu acaba?

Dijital yayınlı diziler günümüz hayatına televizyon dizilerinden daha çok hitap etmesinden dolayı olsa gerek ki bu kadar çabuk insanlar tarafından benimsendi ve hoş görüldü. Uzun uzun reklamlar, indirilme seçenekleriyle ceplerde taşınır hale gelmesi, kaçırılan sahnelerin tekrar tekrar izlenmesi gibi pek çok avantaj cazibesini ortaya çıkarıyor.

Her şey hoş giderken bir yandan da ekran karşısında geçirilen “kötü” zamanlar artık daha çok ekran karşısında geçirilen tek kişilik zamanlar haline geldi. İnsanların birbiriyle etkileşimi azalırken bireysel olarak ekran ışığında terbiye edilmemizin süresi de haylice arttı.

Dizi sektörü yerel bir ürün olmaktan çıkalı da çok oldu. Ülkeler artık yabancı dizileri daha fazla izler hale geldi. Gerek dilleri gerek dış görünüş olarak farklılıklarından dolayı yabancı dizilerdeki oyunculara merak duymayı onlara daha fazla dikkatli incelemeye yöneliyoruz diyebiliriz. Yerli dizilerimizin birçoğu da yabancılara öyle bir tat verdiğinden olsa gerek sosyal medyada karşılaştığımız postların altında bolca onlara rastlamaktayız.

Dizilerin bu kadar evrensel olarak yayılıp insanlara kavuşmasının en büyük sebeplerinden birisi de dijital dağıtım şirketleri. Yurtdışında ve yurtiçindeki sağlayıcılar sayesinde herkes istediği zaman istediği türden dizilere filmlere ulaşabiliyor. Bizler izledikçe de durmayacağı, artacağı belli olduğundan sektördeki dağıtıcı sayısı da gün geçtikçe artarak devam edecek gibi görünüyor…

Bizim sayabildiğimiz Türkiye menşeli 16 tane dijital dizi var. Bunların hepsi kendi kitlesini kazanmış başarılı diziler diyebiliriz. Ancak eminiz ki birkaçını siz de duymadınız.

Üyelerimize Özel –
İzlediğiniz dizileri yıldızlayıp derecelendirmeyi unutmayın ⭐
Aynı zamanda sevdiğiniz bir dizi hakkında yazı paylaşmak için üye olabilirsiniz.

Yaşamayanlar – IMDb Puanı: 5.9 (blu tv)

Mia, kendisini vampire dönüştüren Dmitry’yi öldürüp yeniden insan olmak için İstanbul’a gelir. Fakat İstanbul’un onun için başka planları vardır. Mia kendisini iyiyle kötünün, aşkla nefretin, yaşamla ölümün birbirlerine dönüştüğü soluk soluğa bir hikayenin tam merkezinde bulur. Bu hikayede ona eşlik edenlerse karanlık ve çekici Karmen, geçmişinde büyük bir sır barındıran savaşçı Numel ve İstanbul’un kenar mahallelerinde vampirlere karşı direnen avcılardır. Hepsinden de önemlisi, insanlar ve vampirler arasında büyük bir savaş başlamak üzeredir. Mia’nın en büyük sınavı ise büyük savaş başladığında kimin tarafında savaşacağıdır. Başrollerinde Elçin Sangu, Kerem Bursin, Birkan Sokullu ve Selma Ergeç gibi isimleri barındıran dizinin yönetmenliğini; Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 filmi ile FIPRESCI ile Altın Zenith ödüllerini kazanan ve BluTV Özel Yapım’ı 7YÜZ dizisinin ‘Prosedür’ bölümünün yönetmeni olan Alphan Eşeli üstleniyor. Dizinin çarpıcı senaryosunu ise Şamil Yılmaz kaleme alıyor

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Dudullu Postası – IMDb Puanı: 6.1 (blu tv)

Serkan Yılmaz’ın Türkiye’nin en çok satan mizah dergisi Penguen için çizdiği Dudullu Postası köşesi, Onur Ünlü yönetmenliğinde hayat buldu. Abisi tarafından evden çıkmasına izin verilmeyen Melis’in (Hazar Ergüçlü), ona aşık saftirik Tayfur’un (Taner Ölmez) Melis’in aşkını kazanmak için gazeteci olmaya karar vermesini, babası halı saha maçında mahallenin tüm babalarıyla birlikte kaybolan ve ailesini korumak için mahallenin delikanlılarıyla “İffet Team” kuran Eyüp’ün (Bülent Şakrak), gazetecilik yapmak için gecesini gündüzüne katan ama yeteneksizliğinden de bihaber olan Asım’ın (Güven Kıraç), annesinden sürekli “çık sokakta oyna çocuğum” lafını duyan, bu yüzden de sokağı ikinci evi bilen, sosyetik güzel Betül’e (Aslı Bekiroğlu) aşık Cem’in (Özgür Emre Yıldırım), Tayfur ve Cem’in çocukluk arkadaşı, aynı köfte ekmeği paylaşan, atanamayan Ersan’ın (Ahmet Rıfat Şungar) ve tabi ki mahallenin abisi Vasıf’ın (Erkan Can) hikayesidir Dudullu Postası! Gazetecilik tutkusuyla haber yaptıklarını zannederken kendi komik hikayelerini paylaşan sıra dışı insanların sıra dışı hayatları; sıcak, doğal ve samimi bir mizaçla buluşuyor.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Görünen Adam – IMDb Puanı: 6.9 (Youtube)

Görünen Adam, Onur Ünlü dizi ve filmlerinde sıkça gördüğümüz üzere aşina olduğumuzdan farklı bir dünyadaki İstanbul’da geçiyor. Bu dünyadaki insanlar yalnızca ayna gibi yansıtıcı özelliği olan nesneler aracılığıyla görülebilirken birbirlerini görmek konusunda bir sıkıntıları yok. Dizi, bahsini ettiğimiz dünyadaki sıradan bir insan olan Kurtuluş’un yaşadığı aksilik sonucu görünür olup diğer insanlar tarafından görülememeye başlamamasının ardından yaşananların hikayesi. Dile getirirken bile oldukça kafa karıştırıcı olan dizinin dünyası, izlerken de yer yer izleyicinin kafasını karıştırıp yorucu bir hal alabiliyor. Görünen Adam, Onur Ünlü tarafından yerli bir süper kahraman filmi gibi düşünülüp çizgi roman tadında dizayn edilmiş gibi görünüyor.

kaynak: filmloverss.com

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Dip – IMDb Puanı: 7.3 (puhu tv)

İstanbul Emniyet’e bağlı olarak intihar girişiminde bulunan kişileri vazgeçirmekle görevli olan Sahir, bir gün telefonuna gelen bir ihbarla, Bilge’yi bulur. Hayatı sırlarla dolu, gizemli bir bilim kadını olan Bilge’yle tanıştığı andan itibaren Sahir’in önünde yeni ve tehlikeli bir dünyanın kapıları aralanacaktır.

İkilinin eşiğinde olduğu bu kapının ardında her sır, yeni bir sırrı doğurmaktadır. Sahir ve Bilge içine atıldıkları bu büyük savaşta hem birbirlerine destek olacak hem de geçmişten, bugünden ve yarından gelen ve gelecek olan yaralarını birlikte saracaklar.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Hakan: Muhafız – IMDb Puanı: 7.3 (Netflix)

Günümüz İstanbul’unda yaşayan ve kadim bir gizli birlikle olan bağını keşfeden genç bir adam, şehri ölümsüz bir düşmandan kurtarmak için maceraya atılır.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Kanaga – IMDb Puanı: 7.4 (Web- Youtube)

Kanaga, Mehmet Günsür’ün başrolünde oynadığı bağımsız bir internet dizisidir. Dizide, 38 yaşında bir kuantum fizikçisi olan Mardin Tamay’ın yaşam yolculuğunu takip ederken karşılaştığı doğaüstü ve insan bilincinin sınırlarını aşan dünyayı keşfe çıkarız. Mardin, dünyaca ünlü bir arkeolog olan ve 30 sene önce öldüğü sanılan babasını ararken kendisini ve güçlerini bulacaktır. Gittiği her yerde, açıklanması güç olan, ezoterik ve büyülü yaşantıları deneyimlerken aynı zamanda aşk ve gerçekle karşılaşacaktır.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Bartu Ben – IMDb Puanı: 7.6 (blu tv)

Bartu Ben; bir ‘az ünlü’nün, az daha ünlü olma hikayesini anlatıyor.

Bir zamanlar reytingi bol dizilerde ve art-house sinema filmlerinde sık sık boy gösteren Bartu, birçok oyuncu için ciddi gelir ve kısa ömürlü şöhret kapısı olarak görülebilecek dizilerde oynamaktan bıkmıştır. Hızlı yaşadığı hayatı sebebiyle artık parası da kalmamıştır. Tam bu sırada karşısına oyuncu olmak isteyen kuzeni Gizmo ve senelerdir görmediği dayısı çıkar. Bir yandan dizilerde oynamadan hayatını kazanmanın bir yolunu arayacak olan Bartu, bir yandan da kim olduğunu ve ne istediğini bulmaya çalışacaktır.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

7YÜZ – IMDb Puanı: 7.7 (blu tv)

Kendi içinde başlayıp biten 7 hikayeden oluşan dizinin her bölümünde karakterler en karanlık taraflarıyla yüzleşiyor. Peki karakterler bu karanlık taraflarına göz yumup hayatlarına devam edebilecekler mi?

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Atiye – IMDb Puanı: 7.8 (Netflix)

İstanbul’da bir ressam, çıktığı kişisel yolculukta Anadolu’daki arkeolojik bir alana dair evrensel sırları ve bu alanın kendi geçmişiyle ilişkisini ortaya çıkarır.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Sahipli – IMDb Puanı: 7.9 (blu tv)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Musallat, Siccin gibi korku filmlerinin ustası Alper Mestçi’nin üstlendiği Sahipli, ilk Türk korku dizisi. Başrollerini Funda Güray ve Baran Akbulut’un paylaştığı Sahipli’de onlara Erdoğan Sıcak, Elif Baysal, Sait Genay, Ferit Kaya gibi başarılı oyuncular eşlik ediyor. Geçmişi yaralı iki gencin aşkı. Ve bu aşkın etrafında şekillenen tuhaflıklar… Aşkın tarifini lanet üzerinden yapan, korku türüne bambaşka bir yaklaşım. Yaşadığı felaketin etkisiyle yıllar sonra doğduğu köye doktor olarak dönmeye karar veren Büşra(Funda Güray), geçmişi en az onunki kadar yaralı öğretmen Selim(Baran Akbulut) ile geri dönülmez bir yolculuğa çıkar. Gerilimi adım adım artan hikâyenin düğümü de, Selim ile Büşra’nın birbirlerini daha iyi tanımasıyla neredeyse çözülmez hâle gelecektir.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Fi – IMDb Puanı: 8.0 (puhu tv)

Bir adam bir kadını sever ve dünya değişir. Ama hayatı kökten değiştiren, aşkı değil, aşkına ulaşabilmek için cesaret edebildikleridir. O kişiye duyduğu aşkın acımasızlığında öylesine büyük fırtınalar başlatır ki, sonunda, dokunduğu her şeyi yıkar. Ve bazen.. Hayatın kendini yenilemesi için önce her şeyin yıkılması şarttır.

Çok satan Fi – Çi – Pi üçlemesinden Nüket Bıçakçı tarafından senaryolaştırılan, tutkunun peşinden koşanların, yanma pahasına ateşe uçanların ve acıdan geçerek süregelen yaşama karşı dik duranların hikayesi.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Sıfır Bir – IMDb Puanı: 8.2 (Youtube – blu tv)

“Biz çete mete değiliz, biz bir aileyiz.” Sıfır Bir – Bir Zamanlar Adana’da, aşina olduğumuz suç dizilerinden hayli farklı bir yapıya sahip. Alışık olduğumuz üzere Sıfır Bir sadece bir intikam hikâyesini, bir hırsızlığı ya da bir katliamı anlatmıyor; aslında her sahnesinde daha derine, sosyokültürel bir arka plana göndermelerde bulunuyor. 20’li yaşlarda üç delikanlının; Savaş, Cio ve Özgür’ün, kadim dostları Cihat Sarsılmaz ve Anafor’la beraber kendilerini ortalarında buldukları düzen, zamanla onların değişmez kara bahtı oluyor. Hürriyet Mahallesi’nde fuhuş, uyuşturucu satışı yapanlara karşı mücadele yine aynı mahallenin gençleri tarafından sonuna kadar veriliyor. Zaman kavramının kaybolduğu bu hikâyede mahallenin kendi kuralları vardır ve bu kurallar, cezaların yetersiz kaldığı her an devreye girmeye mecburdur. Savaş ve ekibi, mecburdur. Başka çareleri yoktur. Onlara başka çare bırakılmamıştır…Sıfır Bir sadece sıradan bir suç hikâyesini değil; ülkemizin, hatta dünyanın yoksul kesimlerinin gerçeğini anlatıyor. Evrenseli, yerel üzerinden yakalamayı başarıyor. Tıpkı dizinin yaratıcılarının Adanalı öncüleri Yaşar Kemal’in İnce Memed’le tüm dünyayı fethettiği ya da Yılmaz Güney’in, filmleriyle, bir kesime değil, tüm dünyaya seslendiği gibi. Adana’nın en yoksul mahallelerinden biri olan Hürriyet Mahallesi’ndeki her bir başkaldıran, maalesef bir o kadar suçlu ama iyi ki bir o kadar da insan. 

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Bozkır – IMDb Puanı: 8.3 (blu tv)

“Her katil, yaşadığı yere benzer.”

“Paslanmış kafesler, gören ve susan diller, küçük bir şehrin zulasında cinayetler. Cehennem var mı yok mu? Bozkır’ın söyleyecekleri var.”

Mesleğinde deneyimli başkomiser Seyfi ile genç, delidolu ve çaylak polis Nuri Pamir şehirde bir çocuk cinayetini ile karşı karşıya kalırlar. Bu cinayet onları şehrin nüfuzlu iş adamı Abbas Bey ve kızı Dilara’ya götürür.

Bozkır, gerçekçi dili ve karakterleriyle tipik bir iyi-kötü çatışmasından çok gri alanlardan, suç ve ceza, adalet duygusu, vicdan gibi kavramlardan besleniyor.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Masum – IMDb Puanı: 8.7 (blu tv)

Emekli Komiser Cevdet ve karısı, ömürlerinin son yıllarını şehirden uzaktaki küçük çiftlik evlerinde huzur içinde geçirmektedirler. Ta ki küçük oğulları bir gece yarısı korkunç bir haberle eve gelene kadar…

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Behzat Ç. – IMDb Puanı: 8.8 (blu tv)

Esra: “Ağladım; çünkü seninle konuşamadım. Ağladım; çünkü sen beni görmüyorsun ve ben seni seviyorum… Sen ancak birisi öldüğünde duygusal yaklaşabiliyorsun. Senin duygu alanına girebilmek için illa ölmek mi lazım? Cesaretin olmadan ne yapacaksın ki? Hayatımda tanıdığım en korkak adamsın. Herkese meydan okuyorsun ama kendi duygularından korkuyorsun. Geçmişe saplanıp kalmışsın. En büyük felaketler senin başına gelmiş değil mi? En büyük acıları sen çekmişsin, ben hiçbir bok bilmiyorum ki… Acı nedir bilmem, yalnızlık nedir bilmem! Dünyanın ekseni kaydı Behzat! 12 cm yerinden oynadı; sen bana 1 cm bile yaklaşmadın. Saplantılısın…”

Behzat: “Bak ne güzel söyledin… Saplantılıyım ben… Benden bir bok olmaz! Biz seninle hep kavga ederiz, mutsuz oluruz biz seninle.”

Esra: “Mutsuz olalım! Ne var. Biz de mutsuz oluruz. Ben seninle mutsuzluğa da varım…

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Şahsiyet – IMDb Puanı: 9.0 (puhu tv)

Emekli bir adliye memuru olan Agâh Beyoğlu, İstanbul’un en kalabalık ve hareketli semti Beyoğlu’nda yalnız ve münzevi bir yaşam sürdürmektedir. Kızı yurtdışında yaşamakta, eşi ise yıllar önce vefat etmiştir.

Agâh’ın bu tekdüze yaşantısı, kendisine konan Alzheimer Başlangıcı teşhisiyle altüst olur. Hastalığından ötürü er geç bütün anılarını unutacaktır. Bu gerçek karşısında başta bocalasa da Agâh, unutmanın bir fırsat olduğunu fark eder. Yıllardır planladığı ancak sürekli ertelediği bir cinayeti işlemek için bir fırsat! Nasıl olsa işleyeceği bu suçu gelecekte hatırlamayacak, hatırlamayacağı için de vicdan azabı çekmeyecektir.

Bunun yanında cinayet büro amirliğindeki tek kadın polis olan Nevra, üzerindeki baskılar yüzünden istifanın eşiğine gelmiştir. Ancak Agâh’ın aldığı cinayet kararı, Nevra’nın hayatını da tamamen değiştirecektir.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: