fbpx

Geceyim

Fanzin

Fanzin nedir?

Fanzin kelimesi uzun bir süredir hayatta olmasına rağmen Türk Dil Kurumunda yer edinmiş veya alternatif bir kelime olarak türetilmemiştir. Aslı İngilizce olan Fanatic MagaZine kelimelerinden türetilmiş bir sözcüktür.

  • Kişisel veya topluluk halinde günümüz medyasında alternatif olarak basılı bir materyaldir. Bir fanzin oluşturmak istiyorsanız ihtiyacınız olan bir kağıt bir düşünce. Kalem de bir ihtiyaç sayılabilir belki ancak bu düşünceyi kağıda aktarmak için sadece kalem kullanmak zorunda değilsiniz. Belki bir fırça, bir daktilo, bir klavye…
  • Fanzin küçük çaplı bir dergi niteliğini çoğu kişi kabul etmese de bizim fikrimizce böyle adlandırabiliriz. Tabii ki de bu herkesin aklında olan dergi tanımına göre değişecektir.
  • Fanzin, özgürce düşüncelerin aktarıldığı bir araçtır. Konu içeriği de hali ile sizin ne aktarmak istediğinize göre de değişecektir.
  • Fanzin günümüzde genel olarak ücretsiz olarak dağıtıldığı gibi kendi masrafları doğrultusunda bazı yayıncılar tarafından da belli bir ücret karşılığı satışları yapılmaktadır.

Geceyim olarak hazırladığımız birkaç fanzin sayısına dilerseniz birkaç adımda kolayca sipariş vererek ulaşabilirsiniz.

Bazı Sorular

Fanzini kimler hazırlayabilir?
En az bir düşünceye sahip en az bir kişi tarafından.

Nasıl çoğaltılır?
Tamamı ile sahibine kalmış bir durum isterse dijital bir baskı makinesinde isterse pamuk eller ile.