fbpx

Geceyim

Halide Edib Adıvar

Doğum Yeri: 
İstanbul / Beşiktaş

Doğum Yılı:
11 Haziran 1884

Ölüm Yılı:
9 Ocak 1964

1919 yılında İstanbul halkını ülkenin işgaline karşı harekete geçirmek için yaptığı konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş usta bir hatipti. Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mustafa Kemal’ın yanında görev yapmış bir sivil olmasına rağmen rütbe alarak savaş kahramanı sayıldı. Savaş yıllarında Anadolu Ajansı’nın kurulmasında rol alarak gazetecilik de yaptı.

II. Meşrutiyet’in ilanı ile birlikte yazarlığa başlayan Halide Edib; yazdığ yirmi bir roman, dört hikâye kitabı, iki tiyatro eseri ve çeşitli incelemeleriyle Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemleri Türk edeblyatının en çok eser veren yazarlarındandır. Sinekli Bakkal adlı romanı, en bilinen eseridir. Eserlerinde kadının eğitilmesine ve toplum içindeki konumuna özellikle yer vermiş, yazıları ile kadın hakları savunuculuğu yapmıştır. Birçok kitabı sinemaya ve televizyon dizilerine uyarlanmıştır.

1926 yılından itibaren yurt dışında yaşadığı 14 sene boyunca verdiği konferanslar ve İngilizce olarak kaleme aldığı eserler sayesinde zamanının dış ülkelerde en çok tanınan Türk yazarı oldu. İstanbul Üniversitesi’nde edebiyat profesörü olan Halide Edib, İngiliz Filoloji Kürsüsü Başkanlığı yapmış bir akademisyen; 1950’de girdiği TBMM’de ise milletvekilliği yapmış bir siyasetçidir.

İstanbul’da 80 yaşındayken böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi. Cenazesi, Merkezefendi Mezarlığı’na defnedildi.

Son Güncellenme Tarihi: 08.04.2023
Eser sayıları kontrol edilip güncellencektir.

1
Şiir
1
Roman
1
Öykü
1
Deneme

Halide Edib Adıvar

Doğum Yeri: 
İstanbul / Beşiktaş

Doğum Yılı:
11 Haziran 1884

Ölüm Yılı:
9 Ocak 1964

Eserleri

Eklenecektir.