fbpx

Geceyim

The Morning Show

Uzun zamandır, kişisel olarak yazılar hazırlayıp paylaşmıyordum. Size günümüz dünyasına pencere olacak bir yazı ile geldiğimi düşünüyorum. Yanımda da son derece beğendiğim bir yapıt var.

Karantina günleriyle birlikte hepimiz bolca ekran karşısında gözlerimizi bir hayli yorduk. Bu süreç boyunca 3 tane sezon dizi izleme şansı ben de buldum. Dizilerde her şey gibi tüketim ürünü haline geldiğini hepimiz şahit oluyoruz. İki diziyi izledikten sonra dizi izleme olayını tamamen kesmek zorunda kaldım çünkü sadece izlemek ve ardından iki üç kelime edemeyeceğim yapıların hayatımda gereksiz olarak var oluşunu izleyemezdim. Sonuncusuna geldiğimizde tüm dediklerimin aksine harika bir seyir keyfi yaşadım. Adını ilk duyduğunuzda size konuyu açıklığa kovuşturacak bir ipucu olmayabilir. “The Morning Show” üstünde düşündüğünüzde sabah yayınlanan popüler yayınlardan birisi. Yapımcısının ,bence böyle kaliteli bir dizi hazırladıklarından dolayı, isminden bahsetmeden geçmek istemem ama sizi de etkileyeceğine eminim “Apple”.

Dizinin abartmasını epeyce yaptıktan sonra içinizde balon gibi şişip patlamasını istemem bu yüzden elimden geldiğince dizi spoiler (translate kullanacaksak “bir şeyin önceden reklamı”) vermemeye çalışacağım. Amerika’da gerçekleşen bir sabah programının ani bir haberle tüm işlerin değişime uğramasını ele alıyorlar. Peki, bu ani haber nedir? Devlet kanalında 15 senedir aynı programı sunan Amerika’nın sevgisini ve saygısını kazanmış bir sunucusunun şirket içi taciz ve tecavüzleri. Kötü olan kısmı, sunucu bu programın sunucusu. 15 senedir çalıştığınız bir kişi var ve bir anda program alt üst oluyor. Şirket içi güvensizlik, duygu sellerinin yanında reytingler yükseliyor ancak itibarları da anlık reyting yükselişinin aksine diplere doğru sürükleniyor.

Biraz ara vermek adına teknik birkaç bilgiden bahsedeceğim. Dizi 2019 Kasım ayında başlayıp Aralık ayında bitiyor. Yönetmenliğini Kerry Ehrin’in üstlendiği The Morning Show yaklaşık birer saatlik bölüm süreleri ile toplamda 10 bölümden oluşuyor. Oyuncu kadrosuna geçiyorum, Jennifer Aniston, Reese Witherspoon, Steve Carell, Billy Crudup vs. daha fazla oyuncu ismi söylemek istiyorum ancak dizi hakkında daha fazla fikir vermemesi adına burada kesiyorum, biraz da sizi sıkmadan. Oyunculuklardan bahsetmek istemiyorum, ön yargı oluşturmaktansa kendi fikirlerinizle karar vermek en güzeli olacaktır diye düşünüyorum.

Dikkatinizi çekmek istediğim konu ise her şey gibi yayınların dijital sektöre kayışı ile rekabet sahası gittikçe sertleşiyor. The Morning Show, Billy Crudup ile “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülüne aday gösterilmişti. Peter Dinklage (Game of Thrones) ve Asante Blackk (This Is Us) gibi iddialı isimlerle yarışan Crudup, ödülün sahibi oldu. Altın Küreye 3 farklı dalda (En iyi drama dizisi, iki kadın baş rolü için de Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu) aday gösterilse de kazanamadı. Yarışta yer alarak yanına birkaç ödülde elde ederek emin adımlarla ilerleyeceğini biraz kanıtlamış gibi görünüyor.

Geri diziye dönecek olursak insanın temeldeki sorunlarını modern dünyada veya yeni dünyada pek bilmediğimiz bir iş hayatı ile gözler önüne sunuyorlar. Dizinin hoşuma giden yanlarından biri tek bir kişi etrafından dönmüyor. Demek istediğim dizi sizi bir kişiye bağlamaya çalışmıyor. Her olayda farklı kişilerin içinde bulunduğu durumu anlamınıza ve karakterle ilgili duyguları paylaşmanızı sağlıyor.

Toplumsal eşitlik konuları, üst alt ilişkileri, iş ilişkileri, duygusal ilişkiler gibi günümüzün çokça sorunları işleniyor. Yayıncılığın gittikçe popülerleştiği bir dünyada da bir televizyon programının işleyişi hakkında da biraz bilgi sahibi olabilirsiniz bu dizi sayesinde. Aksiyonlar ne kadar çok olsa da olay, durumların duvarını çatlatmıyor. Durum işleyişine yatkınsanız seveceğinizi düşünüyorum.

Mısırlarımız bu sefer The Morning Show için patlasın, keyifli seyirler…

Instagram Hikayelerimizde paylaştığımız şarkı ilk bölümden, benim de çalma listelerime bu dizi sayesinde katıldı. Instagramdan bizi takip etmeyi unutmayın.  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: