fbpx

Geceyim

Tarihte Unutulmayacak Bir Yıl: 2020

Güzel umutlar ve büyük hayaller ile girdiğimiz ama bir türlü belimizi doğrultamadığımız 2020 yılı… Şüphesiz bu yıl hepimize kötü gelmiştir, Biz de bugün size 2020 yılında ülkemizde ve dünyada yaşanmış, hafızalardan uzun süre çıkmayacak olayları derledik.

 • Öncelikle Ocak ayı ile başlayalım;

*2020 yılına Ocak boyu devam eden Avustralya yangınları ile başladık. Ne yazık ki bu yangınlar 25 insanı ve 1.25 milyar hayvanı kaybetmemize sebep oldu. *11 Ocak 2020 – İstanbul`da 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi. (Can ve mal kaybı yaşanmadı) *15 Ocak 2020 – Türkiye Anayasa Mahkemesi, Vikipedi`nin erişim engelini kaldırdı. *24 Ocak 2020 – Merkez üssü Elazığ Sivrice olan 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.  Elazığ`ı vuran bu depremde toplam can kaybı 41 iken, yaralanan sayısı ise 1466. *26 Ocak – Efsanevi NBA oyuncusu Kobe Bryant ve kızı Gigi Bryant helikopter kazasında hayatını kaybetti. *Ocak ayında 27 kadın cinayeti işlendi, 2 kadın ise şüpheli bir şekilde ölü bulundu.


 • Şubat ayı güzel geçer diye umarken, daha bir hafta olmadan 5 Şubat`ta iki olay ile güne başladık…

*5 Şubat – Van`da çığ düştü, maalesef 41 kişi yaşamını yitirdi. *5 Şubat – Pegasus uçağı Sabiha Gökçen Havalimanı`nda pistten çıktı. 3 kişiyi kaybettiğimiz bu elim kazada 179 kişi de yaralandı. *23 Şubat – İran`da meydana gelen 5.8 ve 5.9 şiddetlerinde yaşanan deprem Van`da da hissedildi. 10 kişi hayatını kaybederken 50 kişi de yaralandı. *Şubat ayında 22 kadın cinayete kurban giderken 12 şüpheli kadın ölümü kayıtlara geçti.


 • 2020 Mart ayında dönülmez bir yola girdik…

*Çin`in Wuhan kentinde görülen ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs yüzünden DSÖ tarafından tüm dünyada pandemi ilan edildi. Ülkemizde  ilk vaka 11 Mart`ta görülürken, koronavirüs sebepli ilk ölüm 17 Mart`ta kayıtlara geçti. *Mart ayında 29 kadın cinayeti işlendi, 9 kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.


 • Mart ayında başlayan pandemi nedeniyle Nisan ayı boyunca evdeydik. Bu süreç herkes için sıkıcı iken, sağlık çalışanları için çok zorlayıcıydı. Bu zorlu süreçte sağlık çalışanlarına emekleri için teşekkür etmek amacıyla her akşam 21.00`da balkonlarda ve pencerelerde alkışladık. Minnettarız!

*2 Nisan – Covid-19 vakalarının sayısı dünya çapında 1 milyonu aştı. *15 Nisan – Covid-19 vakalarının sayısı dünya çapında 2 milyonu aştı, böylelikle virüsün ne kadar hızlı yayıldığını bir kez daha görmüş olduk. *23 Nisan -TBMM`nin kuruluşunun 100.yılı pencerelerden ve balkonlardan bayraklar ve İstiklal Marşı eşliğinde kutlandı.

*Nisan ayında 20 kadın cinayeti işlendi 20 kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.


 • Mayıs ayı da Nisan ayı gibi çoğunlukla evde geçti. Bu sırada vakalar artışa geçti.

*22 Mayıs – Pakistan`da yolcu uçağı düşmesi sonucu 97 kişi hayatını kaybetti. *24 Mayıs – Ramazan Bayramı sürecince sokağa çıkma yasağı olması dolayısıyla bayramda evlerimizdeydik. *25 Mayıs – 46 yaşındaki George Floyd ırkçı saldırının kurbanı oldu. Dünya çapında ırkçılık karşıtı ayaklanmalar başladı. George Floyd bu gösterilerin sembolü oldu. (black lives matter) *Mayıs ayında 21 kadın cinayeti işlendi, 18 şüpheli kadın ölümü kayıtlara geçti.


 • Haziran`da ise yeni normale geçtik.

*Havaların ısınması ile kendini dışarı atan insanlar dolayısıyla virüs tırmanışa geçti. *23 Haziran – Meksika`da gerçekleşen 7.5 şiddetindeki depremde 7 kişi hayatını kaybetti. *Haziran ayında 27 kadın cinayete kurban giderken 23 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.


 • Temmuz 2020 ise bize diğer ayları aratmadı. Aynı şekilde sürüp gitti…

*3 Temmuz – Sakarya`nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında çıkan yangından dolayı birçok ilde belediye başkanları etkinliklerde havai fişek kullanmayı yasakladı. *8 Temmuz – Covid-19 vakalarının sayısı dünya çapında 12 milyonu aştı. *21 Temmuz – Muğla`da günlerdir kayıp olan Pınar Gültekin`in cansız bedeni bulundu. Ülkenin dört bir yanında kadın cinayetlerinin durdurmak için eylemler başladı. Türk kadınlarının başlattığı challenge accepted akımı tüm dünyadaki kadınlara yayıldı. (women supporting women) *Temmuz ayında 36 kadın cinayeti işlenirken 11 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.


 • Ağustos`a da kötü bir başlangıç yaptık.

*4 Ağustos – Lübnan`ın başkenti Beyrut`taki Beyrut Liman`ınnda patlamalar gerçekleşti.204 kişi hayatını kaybetti. *11 Ağustos – Koronavirüs salgınına karşı ilk aşı,Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından tescillendi *Ağustos ayında 27 kadın cinayeti işlenirken 23 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.


 • Eylül ayında öğrenciler uzaktan eğitime başladı.

*27 Eylül – Dağlık Karabağ çatışmaları başladı.

*29 Eylül – Korona virüs salgınından kaynaklanan ölüm sayısı dünya çapında 1 milyonu aştı.

*Eylül ayında 16 kadın cinayeti işlendi, 20 şüpheli kadın ölümü yaşandı.


 • Ekim ayı biz İzmirliler için zor bir ay oldu.

*19 Ekim – Onaylanmış korona virüs vakalarının sayısı 40 milyonu aştı. *30 Ekim – Bizim de bizzat yaşadığımız İzmir depremi meydana geldi. Seferihisar açıklarında meydana gelen depremin şiddeti yabancı kaynaklara göre 7 olarak açıklanırken, Kandilli Rasathanesi`ne göre 6.6 olarak açıklandı. İzmir ve Yunanistan`ı vuran bu depremde toplam 119 kişiyi kaybederken, bin kişiyi aşkın da yaralı vardı. 14.51 de meydana gelen depremin hemen ardından yine Seferihisar`da tsunami gerçekleşti ve Seferihisar halkı ve esnafı büyük zarar gördü. İzmir depreminin sembolü haline gelen apartmanların ise daha önceden çürük raporu olduğu iddia edildi. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde daha fazla hasar ve yıkım olan bu depremde  bazıları kullanılmayan bazıları ise oturanlara mezar olan 11 bina çöktü. Kayıtlara 15 saniye olarak geçen bu deprem bize göre neredeyse 45 saniye sürdü. 3 gün boyunca enkaz çalışmalarını izledik ve enkaz bölgesinde yardıma gittik. Çadırkentlerde çocuklar ile oynadık. Bu kadar kötü haberin içinde yüzümüzü güldüren olaylar da oldu. Günay Özışık 10 saat sonra, İnci Okan 17 saat sonra, İdil Şirin 58, Elif bebek 65 ve Ayda bebek 91 saat sonra enkazdan çıkarıldı.  Ülkenin dört bir yanından İzmir`e gelen arama kurtarma çalışanları ve sağlık çalışanlarına minnettarız. *Ekim ayında 21 kadın cinayeti işlenirken, 8 şüpheli kadın ölümü kayıtlara geçti.


 • Kasım ayı da bizim için kötü başladı çünkü İzmir`de enkaz altında arama çalışmaları devam ediyordu.

*8 Kasım dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 50 milyonu aştı.

*9 Kasım Ermenistan ve Azerbaycan, Karabağ konusunda ateşkes imzaladı.

*11 Kasım covid-19 salgınına karşı geliştirilen Sputnik-V aşısının sonuçlarına göre covid19-a karşı %92 etkili olduğu kanıtlandı.

*18 Kasım Pfizer ve Biontech covid-19 aşısı üzerindeki denemeleri herhangi bir olumsuzluk almaksızın %95 genel etkinlik oranıyla tamamlandı.

*Kasım ayında 29 kadın cinayete kurban gitti, 10 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.


 • Aralık, şu an içinde bulunduğumuz ay.

*10 Aralık – Samsun`da bir vatandaş eline iş ve aş yazarak yaşamına son verdi.  

*14 Aralık- İzmir’in Menderes ilçesinde sel felaketi yaşandı, kayıp iki kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

*19 Aralık- Gaziantep’te bir hastanenin yoğun bakımında patlama meydana geldi. Maalesef 10 vatandaşın cansız bedenine ulaşıldı.

*20 Aralık- Mutasyona uğrayan koronavirüs İtalya’ya da sıçradı.

*27 Aralık- Elazığ’da 5.3, Muğla’da 4.2 büyüklüklerinde 2 deprem oldu.

*27 Aralık- Dünya genelinde koronavirüsten iyileşenlerin sayısı 57 milyonu aştı.

*29 Aralık- Hırvatistan’da 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi

*30 Aralık- Çin aşısı Türkiye’ye geldi.

*2020’nin başından beri 382 kadın öldürüldü.

Tüm bu felaketlerde hayatını kaybeden insanlarımıza rahmet, hala acıyla mücadele edenlere şifa diliyoruz.

Herkes için zorlu geçen bu yılın bitmesine günler kaldı. Umarız 2021 bize 2020`yi aratmaz.

Toplam Ziyaret Sayısı: 520
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments