fbpx

Geceyim

15 Eylül Dünya Temizlik Günü

Bu sene 10.su düzenlenecek olan Dünya çapındaki bu sosyal dayanışmaya sen de katıl ve Hadi Yap!


“Tek gün, Tüm dünya, Tek amaç” sloganıyla dünyayı daha yaşanır bir hale getirmek için çaba gösteren sosyal dayanışma projesi “World Cleanup Day”.
Nüfus artışıyla birlikte dünyayı en çok kirleten canlılar olarak bunu olabildiğince durdurmak için bir farkındalık oluşturulmuş.

 

Orijinal haline www.worldcleanupday.org adresinden ulaşabilirsiniz. Ben sizler için birkaç şeyden bahsetmek istiyorum.

15 Eylül’de bu etkinliğe katılmak isteyenler hep birlikte bir araya gelip dünyayı istila eden çöplerden arındıracaklar. Üstelik aklınıza gelebilecek her yeri temizlemek üzere.

Dünyanın bir ucundan başlayıp diğer ucunda bitecek olan bu “yeşil dalga”‘nın dünyada dokunulmayan yer kalmaması umuduyla başlayacak.

Dünyadaki her tabakadan gelen insanların bir araya gelmesi ve ortak bir amaç çevresinde el ele verip yardımda bulunması için başlayan bu proje ilk olarak 10 sene önce Estonya’da göz ardı edilen birkaç atığı toplamak ve temizlemekle başladı. Daha sonra hızla büyüyerek bu günlere kadar geldi.

Tamamen sivil insanların başlangıcıyla gerçekleşen bu proje atıklardan arınmak dışında asıl günün önemi çevreyi kirletmemeye karşı farkındalık uyandırmak ve insanlarda bilinç uyandırmak.

Siz de eğer bu kampanyaya katılmak isterseniz internet sitesinden giriş yaparak ülke sorumlularıyla iletişime geçebileceğiniz çevrimiçi bir formu doldurmalı ardından da kullandığınız akıllı bir telefona uygulamayı indirmelisiniz. Bundan sonrası uygulama içinde kendi çevrenizdeki ve uygulamada bulunan insanlarla iletişime geçmek.

Uygulama içinde trashpoint olarak adlandırılan yaptığınız temizliklerden fotoğraflarınızı yüklemek. Türkiye peki bu projenin ne kadar içinde sen ben dışında pek yok maalesef ki ancak böyle böyle bizim de kendi toplumumuzda bilinç oluşturacağız.

Peki bunları yapmak zorunda mısınız? Hayır sadece bu bilince erişip kendinizi değiştirmeye başlayın. Neden yarın dışarı çıkıp mahallenizdeki çöpleri toplayarak ve onu kirletmeyerek başlayabilirsiniz.

Daha ileriki zamanlar için de sizin de fikirlerinize açıklar, bunun için onlara ulaşmanızı istiyorlar. Bunun sadece bir gün değil yeni bir temiz doğa kafa yapısı için çalışmalara devam edilmek için düşünülüyor yıl içinde projeler yapılıyor.

Yapılan projelerin ayrıntılarına yine internet adreslerinde ulaşabilirsiniz ayrıca yapılan çalışmalardan bazı karelere göz atmak isterseniz buraya tıklayın.

Daha güzel bir dünya yok, bu evrendeki tek Dünya. Bugünden daha güzelini bulmak da bizim elimizde…
Hadi Yapalım!

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: