fbpx

Geceyim

Boş Zaman Değil, Hobi

Biz boş zamanımızı hobilerimizle değerlendirmeyenleriz.

Hobileriniz nelerdir ?

-Kitap okumak

-Boş zamanım yok

-İnternette dolaşmak

-YouTube’tan videolar izlemek

Hobi sıkıldığımız zaman yaptığımız bir boş zamanlarımızı değerlendirme faaliyeti midir ? Bu kadar basit mi bu “hobi”. Geçen günki haftalık bir eğitim derslerinde, ders başlangıcı herkesin kendini tanıtmasının ardından bir hobisini paylaşmalarını istediler.

Katılımcılar rastgele insanlar oluşan bir kabile değildi ve duyduklarımla doğruyu söylemek gerekirse utandım. Yukarıdaki belirttiğim cevaplar dışında birkaç harika hobi dışında doğru düzgün duyduğum bir hobi yoktu. Harika dememin sebebi kişilikleri ve davranışlarına bakarak bekleyemeyeceğim bir hobileri vardı. Birisi kuş bilimi ile vakit geçirirken diğeri yemek yapmakla uğraşıyordu. Böyle diyince çok basit geldi değil mi? Peki kendisi dünya kültürünün barındırdığı tüm kültürlere ait yemeklerle ilgileniyor. (Bu biraz daha ilginizi çekti. Ve) Bu yaza kadar bu hobisi çevresinde bir kitabını yazmayı bitirip yayınlamayı düşünüyor. Şimdi ooOoo oldu galiba.

Hayır olmadı çünkü bir hobi ilginçlik veya imkansızlık içermek zorunda değil en başından beri olmayı hak ediyorlardı. Ha çok zamanları vardır onlar diyorsanız. Bence o kadar zamanlaeı yoktur doktor hanımların.

Hobi boş zamanı değerlendirmek için var olan bir faaliyet olduğunu düşünmüyorum. Sıkıldığımızda kendimizi birkaç şeyle oyalamak için değil. Yapılanların iyiliği kötülüğü beni ilgilendirmez ama yapılanlar hobi değil. Özellikle yakındığım iki hobiye benzetilen faaliyet. “Kitap okurum” “Boş zamanım yok ki”.

Hobi bir insan için tutku olmalı. Boş zamanınızı doldurmak yerine onun için zaman yaratmalısınız. Onun için başka işlerden hatta kendinizden bile feda vermelisiniz. Onun için zevk alabileceğiniz diğerlerinden vazgeçebilmelisiniz.

İşin ilginç yanı bu hobinizle ilgilenirken haz duymakta olacağınız. Haz diyorum çünkü huzur bulmak üzerine kurulmamış veya mutlu olmak için yapmak zorunda değilsiniz.

Peki, şimdi sorular kendinize. Sizin hobiniz var mı? Neden olmasın hep yapmak istediğiniz bir tutkuyu deneyip hobi olup olamayacağını kontrol etmeye ne dersiniz.

Eğer onu yakalarsanız güzel bir sarılma olacak. ?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: