fbpx

Geceyim

Güney Kurtalan Ekspres: Güneye Giderken

GÜNEYE GİDERKEN

Merhabalar Bu görevi aldığımda, yerinde duramayan ve sürekli gezen bir insan olduğum için çok mutlu oldum. Sizleri de gezdiğim yerlere götürmek, orada yaşadığım tecrübeleri sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Arkadaşlarımın da bana sürekli sorduğu soruyla hafızanızı biraz zorlamak isterim. “Çok okuyan mı yoksa çok gezen mi?”bunun cevabını siz verdiniz mi? Bilmiyorum, ama ben bunun cevabını bulamadım. Onun için hem okuyabildiğim kadar okuyorum hem de gezebildiğin kadar geziyorum. Nereden kurtarırsak o kâr. Bu maceraya Doğu Ekspresiyle gezme fikri ile başlamıştık fakat yoğun ilgi ve elimizde olmayan nedenlerden dolayı maalesef doğudan vazgeçtik. Hâl böyle olunca gezi rotasını Güneye çevirdik. İyi ki de çevirmişiz. Hemen Güney Kurtalan Ekspresi için biletlerimizi aldık, izin verirseniz biraz da Güneyi birlikte keşfedelim.

Hadi o zaman ne duruyorsun aşağı kaydır 😉

Hazır Güney Kurtalan Ekspresi popülarite kazanmadan güzel güzel gezelim istedik.

Cumartesi günü çıktık yola pazar Diyarbakır’ı gezip akşamına Şanlıurfa’ya geçmekti planımız. Tren yolculuklarını çok seviyorum. Bana çok iyi geliyor, insanın kendi ile başbaşa kaldığı uzun, verimli ve manzarası bol saatler… çoğu arkadaşım “o kadar yol trenle gidilir mi?”diye sorsa da benim için ayrı bir zevk tren yolculukları. yoğun geçen zamanlar arasında bir Nefes alış. Üstelik çok yakın dostlarınızla, arkadaşlarınızla gidince daha da eğlenceli oluyor.

1944 yılından beri faaliyet gösteren bu trende yol boyu o kadar insan tanıyor o kadar iyi muhabbet ediliyor ki anlatamam.

Mesela bizim odamızda bir fen bilgisi öğretmeni,bir de yolun sonuna doğru trene binen, Kayseri’de hukuk okuyan bir öğrenci vardı,yol boyunca hiç susmadan konuştuk. Muhabbet koyuydu.

Sevdiğiniz insan, kitabınız,müziğiniz, hele de yanınıza aldığınız bir günlüğünüz varsa yol akıp gidiyor. Odada çok sıkılırsanız trenin restaurant bölümüne geçip oturabilirsiniz, yemek sipariş edebilirsiniz. Mesela biz orada oturup;çiğ köfte,tarhana çorbası ve domates çorbası sipariş etmiştik. Laptoptan da ‘My Name is Khan’ filmini izlemiştik. Yol boyunca tren Kayseri’de durduğunda Kayseri’ye ulaşmadan sipariş ettiğimiz yemekleri bile alabilmiştik. Size de tavsiye ederim,tadı enfesti. Hele ki uzun süren bir yolculuğun tam ortasında 😉

1. Güney Kurtalan Ekspresi güzergahı nasıl?

Güney Kurtalan Ekspresi Ankara>Kırıkkale> Kayseri> Sivas >Malatya> Diyarbakır> Batman >Kurtalan olarak devam ediyor. Tren büyükşehirlerde 8-14 dakika dururken ara duraklarda 1- 4 dakika arası duruyor.

2. Güney Kurtalan Ekspresi kaçta kalkıyor ve hangi günler?

Ankara 10.55, Kurtalan 10.42 pazartesi, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi.

Hava durumu ve önünde yük treni olup olmamasına bağlı olarak 2-3 saatlik rötarlar olabiliyor.

3. Güney Kurtalan Ekspresi bilet fiyatları ne kadar ?

Ankara- Diyarbakır

Pulman (42 TL)

örtülü kuşetli( 57,5 TL /kişi başı/26 yaşından küçükseniz 51,5TL)

yataklı (112 TL) tek kişi alırsanız (182 TL)

4. Güney Kurtalan Ekspres biletleri ne zaman çıkıyor?

Biletler bir ay öncesinden satışa açılıyor. Doğu ekspresinde biletler satışa çıkar çıkmaz yer bulunamıyordu nedeni tur şirketlerinin bu vagonları önceden kapatması.Güney Kurtalan Ekspresi henüz Doğu Ekspresi kadar popüler olmadığı için rahatlıkla bilet bulabiliyorsunuz,arkadaş grubu ile gidiyorsanız örtülü kuşetli vagonları almanız daha mantıklı.

5. Güney Kurtalan Ekspresi vagon özellikleri?

Yataklı iki kişilik oda: içeride lavabo, masa, buzdolabı, askı,2 adet elektrik prizi, giysi dolabı bulunuyor,nevresim, havlu terlik, havlu veriliyor

Örtülü kuşetli: 4 kişilik oda ranza şeklinde, sohbet muhabbetin dibine vurmak isteyenler için ideal. Nevresim veriyorlar. sadece yastık yüzünü yanınızda getirmenizi öneririm.

Pulman normal koltuk: Her sırada 2 artı 1 koltuklu.

6. Güney Kurtalan Ekspresi en güzel manzaralar nerede?

Aslında geniş alana yayılan bozkırlar var. Ancak yol boyu gördüğüm en güzel manzara Hazar Gölü’ydü.Gölün hemen yanında dağların ve ağaçların arasından geçmek insanın ruhunu okşuyor.

7. Güney Kurtalan Ekspresi için en uygun zaman ne zaman?

Biz şubat ayında gitmiştik. “Nasıl?” derseniz Karlar arasında yolculuk güzel oluyor. Ne zaman olursa olsun bence gidin. Önemli olan yolculuk. Ama ilkbahar naçizane tavsiyem 🙂

8. Trende yemek var mı?

Öncelikle kendi odamızda istediğinizi yiyebilirsiniz. Restaurant bölümünde de yukarıda bahsettiğim gibi yemelik şeyler mevcut.Ankara tava,döner, köfte, çay, su, kola fakat ana menü yemekler siz de takdir edersiniz ki tren koşullarında çok da iyi hazırlanmıyor. Biz yanımızda marketten aldığımız yiyeceklerle gelmiştik onun için çok fazla bir şey yemedik trende.

Tren hakkında diyeceklerim bu kadar. Biraz da nereleri gezdik nelerden yedik onlardan bahsedeyim. Diyarbakır ve Şanlıurfa’yı gezmeyi tercih ettik. Mardin-Midyat gibi farklı rotalarda seçebilirsiniz fakat bize ters düştüğü için dönüş yolculuğumuzu otobüsle yapıp ara tatilde eve gitmek istediğimiz için Mardin seçeneğini gözden çıkartmıştık.

9. Yarım günlük Diyarbakır turumuzda neler yaptık?

-Gördüğüm en etkili Cami olan Ulu camiyi görmeden

 

-Cahit Sıtkı Tarancı ve Ziya Gökalp müzelerini ziyaret edip bahçesinde şerbet içmeden:

-Sülüklü Han da Menengiç kahvesi içmeden

 

-Dört ayaklı Minare ve Şeyh mutahhar Camii görmeden

 

-Tarihi surların üzerine çıkmadan

-Ciğerci Remzi de ciğer yemeden dönmedik 🙂 Bu arada etler çok lezzetli arkadaşlar. Menengiç kahvesi çok bana göre bir tat değil. Ama mutlaka deneyin.

Şanlıurfa turumuzda neler yaptık?

-Balıklıgöl’ü ziyaret etmeden

 

-Hz İbrahim’in doğduğu mağarada dua etmeden

-Dergah Çarşısı’nda Alışveriş yapmadan

-Merkezdeki tarihi müzeyi gezmeden Tabi ki dönmedik. Göbekli tepeye de gitmeyi çok isterdik fakat kış olduğu için ve zamanımız kısıtlı olduğu için gidemedik, gidecek arkadaşlar için önerimdir. Mutlaka gezin görün.

*Ankara’dan 10-55 -Diyarbakır 10.30 treniyle gittik

*Pazar sabahı Diyarbakır’da yarım günümüzü geçirdik

* Pazar öğleden sonra Şanlıurfa’ya geçtik

* Şanlıurfa Merkez öğretmen evinde (60 lira) konakladık

* Pazartesi günü Şanlıurfa’ya gezdik

* Pazartesi akşamı Şanlıurfa’da otobüsle eve doğru yola çıktık (otogar öğretmenevine 5 dakika uzaklıkta)

Harika bir gezi programıydı. 20 yaşımı renklendirdi diyebilirim. Değişik kültürler ve yaşanmışlık dolu 2 güzel şehir…

Bir dahaki gezi programında buluşmak dileğiyle. Umarım kafanızdaki tüm soru işaretlerine cevap bulabilmişsinizdir,daha nice gezmeli günlere 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: