fbpx

Geceyim

Logg: Günlüğünüzü Dijitale Taşıyın

Çocukluğumuzdan başlayarak hayatımızı satırlar arasına sıkıştırma çabamız günlüklerimiz, şimdi Logg ile birlikte dijital ortamlarda bizlerle.

Dijitalleşmenin zararları ve yararları tartışmaları arasında kaybolurken çağımızın bize kazandırdığı güzel yeniliklerden birisi daha eklendi. Yaşlanmakla birlikte kendimize ayırdığımız zamanın kısıtlanmasıyla hayatı daha hızlı ve daha sistematik yaşantıya dönüştürüyoruz. Logg yapımcıları da raflarımızda bile kalmayan günlüklerimizi tekrar gün yüzüne çıkarıyorlar.

Günlük ve sosyal medyayı birbirine harmanlayarak kişisel olan güncelerimizi istersek bizi takip eden insanlarında tecrübelerimizden faydalanmasını sağlayabiliyoruz. Bunun dışında insanların aklına kişisel güncelerinin güvenliği ve herkes ile paylaşılması denince güven kaygıları yaşıyor olabilirler ancak kayıtlarımızı sadece kendimize göstermek üzere kaydedip başkalarının faaliyetlerimizi görmesini yayın yayın ayarlayabiliyoruz. Böylelikle açık ve kapalı bir günlüğümüz oluyor.

İşleyişinden bahsetmek gerekirse 8 farklı dil seçeneğiyle çalışan bu uygulama faaliyetlerinizi kaydedebilmeniz için 26 Ana aktivite ve onun alt aktiviteleri olmak üzere sınıflara ayırmış. Size düşen sadece Logg’larınızı(Kayıtlara verdikleri isim) yayınlarken bunu ilk başta kafanızda sınıflandırıp uygun olan aktivite ile eşleştirmeniz. Daha fazlası yeni bir etkinlik ekleme şansınız bile var. Daha sonra bu etkinliğinizi zamanlamadan tutun, detaylar ekleme, görsel, konum, ses,video ekleme belirli zaman aralıklarında tekrarlaması için ayarlama, geri sayım olarak başlatma ya da hızlı seçeneğine tıklayarak direk ekleyebiliyorsunuz panonuza. Panoda bulunan kilit ibaresi sosyal paylaşım olarak paylaşıp paylaşmadığınızı belirtiyor. isterseniz Logg’larınızı daha sonra tekrar düzenleyebiliyorsunuz.

Sosyal yönünden bahsedersek keşfet sekmesi sayesinde dünyanın dört bir yanındaki bir insanın Logglarını görebiliyor onların günlük hayatı hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Aramalarınızı kategorilere ayırabiliyor aradığınıza kısa sürede ulaşmanızı sağlayabiliyorsunuz. Bunun dışında rahatsız edici paylaşımlara oldu ki denk geldiniz rapor et veya sessize al seçenekleri ile kolayca parazit topluluğu engelleyebilirsiniz.

İstatistik bir de böyle bir sekme olarak kendi hayatınızın analizleme fırsatı sağlıyor. Günde haftada ayda ne kadar spor yaptığınızı ne kadar hayatınızda pay ettiğini ay sonunda rahatlıkla bu sekmeden görebilirsiniz.

Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Çince ve Rusça olmak üzere 8 dil barındıran Logg Günlük, dünyada popülerliğini arttırır yönde şu an ilerlemekte. Eski taşlaşmış sosyal medya uygulamarından kaçan insanların da bu artışı etkisi olduğunu düşünüyorum.

Bayraklarımızı bu sefer en başa değil en sonda asarak belirtmek istedim uygulamanın yapımcıları çoğunluğu İzmir’deki 9 Eylül üniversitesindeki öğrenciler tarafından geliştirilerek karşımızda. 6 kişilik bir ekiple (Selim Baybaş, Hakan Baybaş, İsa Tanış, Zehra Tanış, Mehmet Mutlu, Arcan Yayıkoğlu) yürütülen çalışma IOS için Swift 4 ve Android için Kotlin uygulama tasarımları geliştirilerek yapılmış. Bu güzel uygulamayı bizim ülke menşenimiz ile birlikte dünyaya sunmalarından mutluluk duyarız ve teşekkür ederiz.

Geliştiricilerin web sitesi: www.loggyourlife.com

App Store’dan erişmek için : Logg – Kişisel Sosyal Günlük

Play Store’dan erişmek için: Logg – Kişisel Sosyal Günlük

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: