fbpx

Geceyim

Mart Kapıdan Baktırır Kilo Yağ Yaktırır

İlkbaharın ilk günleri başladı, herkes koşturmaya başladı…

Havaların ısınmasıyla birlikte hareketliliğin artmasıyla herkes biraz daha hızlı yaşamaya başladı. Doğanın çevrenin yeşillenmesi gibi insanlarda yavaş yavaş yeşermeye çiçek açmaya başladı. Kışın uyku döneminde alınan kilolar biçiminden sapan vücutlar aynada kendini gördü ve dedi bu ben miyim? Peki bundan nasıl kurtulabilirim derken spor salonları, sabah koşuları, esnetme germe hareketleriyle güne başlamalar derken etraf doldu taştı.Gelelim bizlere, biz bu yeni mevsim değişikliğinde kendimiz nerelerdeyiz?

Spor aktivetisini hayatınıza katmanın en zor kısımlarından biri başlangıç ve kendi hayatınıza progralamanız en önemlisi de süreğen halde bu programa uymanız. Bunun için rutin olarak devam ettiğiniz programınızı gün gün belirleyin. Bunu yaptıktan sonra tüm zevklerinizden önce gelecek şekilde spor programını da her güne esneklik kazandırarak rutinlerinize ekleyin.

Şimdi karar vermeniz gereken bir diğer konu da hangi çeşitte yapmak istiyorsunuz? Yapıcı vücut geliştirme, fit düzen kazandırma, sadece kilo kontrolü ve dengeyi koruma. Bundan sonra vereceğiniz karar ise nerede bu çalışmaları yürüteceksiniz. Bir spor salonuna kayıt olmayı mı düşünüyorsunuz, dışarı da açık havada gerçekleştireceksiniz yoksa evinizin içinde kendi başınıza mı?

Her hangi biri sizin için yeterli olacaktır fakat hepsinin bazı avantajları ve dezavantajları var. Bunlarada az biraz değinmek isterim.

easy-fitness-at-home-1024x683[1]

Spor salonları yaz sezonuyla birlikte tabir yerindeyse tıklım tıklım dolmaya taşmaya başlamıştır. Spor salonunu seçmek isterseniz ve ayırabileceğiniz zamanınız kısıtlıysa bu sizin için bir dezavantaj olabilir. Bu sizi etkilemeyecek ve ayırabileceğiniz zamanınız çok ise pek etkilemeyecektir. Hatta sosyalleşmek ve yeni arkadaşlar edinmek için güzel bir şans bile olabilir. Daha fazlası, spor salonları sizin yapacağınız antremanlar için gerekli malzemeleri barındırır. Böylelikle ekstradan bir ekipman almanıza gerek kalmaz. Sadece ki çok önemlidir toplu ve sürekli kullanım alanları olduğundan dolayı gerekli hijyenik ortam yeterince hiç bir zaman sağlanmaz. Spor salonuna giderken kesinlikle kendi havlunuzu, size özel olacak ekipmanlarınızı (eldiven vb.) tedarik etmelisiniz. Spor salonlarından çıktıktan sonra 2 saat içinde fazla geciktirmeden vücudunuzda biriken teri, bakterilerin hayat suyu haline gelmeden kurtulmalısınız.

home-exercise-program-1[1]

Dışarı da spor yapmak nasıl bir seçenek ? En güzel yanı istediğiniz zaman istediğiniz yerde bunu gerçekleştirebilirsiniz tabii ki diğer insanları rahatsız etmemek şartıyla. Ancak dışarda spor yapmanın en çirkin dezavantajı da hava durumudur. Hava durumuna göre karar vermek zorunda kalıcaksınız ya da hava durumuna takılmayacak şekilde bir alternatif yer seçiceksiniz. Örneğin belli başlı yerlerde üstü kapalı ama doğadan ayrılmamışcasına özel çevrili spor alanları var.

En kaçamak fakat en portatif çözüm evde gerçekleştirecebileceğiniz bir spor ritüeli oluşturmak. Evinizin belli bir kısmını spor için ayırmalısınız ister eski haline geri getirebileceğiniz bir yeri seçin ister tamamen kendisine ait bir alan ayırın. Eviniz de eğer kendinize sadece spor için ayırabileceğiniz bir oda yoksa malzemeleri edinmeyi geçtim saklayıp kaldırabileceğiniz bir yeriniz olamayabilir. Bu yüzden evinizde de hareketlerinizi daha pratik pek malzeme gerektirmeyen seçimler yapılmalı.

Group of people in sport fitness gym weight training

Ben şu an spor salonlarında devam etmekteyim. Arasıra arkadaşlarımızla birlikte kendi evlerimizde özellikle esneklik kazanmak ve belli bölgeleri çalıştırmak için ter döküyoruz.Bir diğer gerçekte bu yukarda ki sporları yapmak gerçekten güzel ancak siz bunları yaparken de belli spor branşlarıyla ilgilenmenizi de dilerim. Vücud geliştirmek kolay bir çalışma spor branşlarında yetiye sahip olmak her zaman fark yaratmıştır. Bu yüzden ne sırf vücudunuz için çalışmaları ne de belli branş için çalışmalarınızı eksit etmeyiniz.

Son olarak söylemek isterim ki her şey sizin elinizde hayatınızın hamuru ellerinizle yoğuruyorsunuz. Vazgeçmemek istediğiniz vücuda erişmek için kendi kontrolünüzü kaybetmemelisiniz. Size en uygun programınızı şimdi hazırlayın ve hareketlerinize siz de başlayın. (Yabancı terimler kullanmamaya özen gösterdim umarım hatalı ve yanlış anlatım yapmamışımdır. Daha sonra tekrar bu konu üzerinde paylaşım gelecektir.)

Fitness_Gymnastics_Stretch_exercise_513578_1280x853[1]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: