fbpx

Geceyim

Mevzumuz İngilizce

Çevremizdeki insanlardan aldığımı duyumlar (aynı zamanda yine bizzat kendimizden edindiğimiz) bolca vaktimiz olup bu vakti harcayacak yerler arayan kişiler haline geldik. Bu zamanı fırsata çevirmeye çalışan kişilere yardımımız dokunsun. Kime sorsak yeni bir dil edinme ve dilini geliştirme arzusunda desek çokta yanlış söylemiş olmayız.

İngilizce dilini öğrenmek malum herkesin dilinde olan herkesin bir fikri şahanesi olan bir konu. Bundan çıkarabileceğimiz sonuç ilk başta şu, herkes kendi ihtiyacına veya isteğine göre çözümler aramalı. Kelimeler, deyimler, dil bilgisi, konuşma, okuma, akademik ve iş hayatı vesaire diye uzatabiliriz. Haliyle İngilizce çözüm verenleri de bir hayli çoğalıp gidiyor.

Eminiz ki yabancı dil mevzusunun pabucu dama atanlar vardır. Onlar da tavsiyelerini aşağıda yorumlayarak belirtebilir.

Her türlü ihtiyacı karşılayıp yine de başarılı olamamış olabilirsiniz. Bunun için adım adım üstüne giderek çözelim.

1.Adım: Bir hedefiniz olsun. Odaklanacağınız noktaları belirleyip onların üstüne gitmek sizi daha motive edecektir. Bir iş ahlakı İngilizcesi veya geçmiş zaman kipi kullanırken hataları düzeltmek.

2.Adım: Hedefi küçük parçalara ayırın. Hedefi oluşturduk. Şimdi bu hedefe ulaşmak için neler yapılacağını oluşturmak. Geçmiş zaman kipinde nerede eksiğiniz var. Kullanımda mı yoksa bilgi eksiği mi? İş ahlakı İngilizcesi olarak hangi bölümde bu dile ihtiyaç duyuyorsunuz işe alım mı, kaynakları incelemede mi?

En önemli adım ikinci adım, hedefinizi ne kadar küçük hedeflere bölerseniz o kadar ilerlemenizi kontrol edeceksiniz. Küçük parçaları daha küçük parçalara da ayırabilirsiniz.

3.Adım: Her parçaya tek tek odaklan. Odağınızın parçalar üstünde gezinmesine izin verip aklınızın dağılmasına izin vermeyin. Bu parçayı başkasına anlatıp öğretebilecek kadar öğrendiğinizde diğerine geçebilirsiniz.

4.Adım: Tekrar edin. Tek günde 10 saat değil, her gün 10 dakika. Dikkat edilecek noktaları daha sonra tekrar edeceğinizi bilerek işaret edin. Zor unutulmaya açık noktaları böylelikle kaçırmayın

5.Adım: Uygula. Hayata yansıtamadığınız herhangi bir öğrenim unutulmaya maruz kalacaktır. Günlük hayatta İngilizce kullanmıyor olabilirsiniz. Bir yandan içinizden İngilizce ilerlettiğiniz de kalıcı olacaktır.

Aşağıdaki Liste Ne İçin?

Dil bilgisi kurallarını bulabileceğiniz, becerilerinizi test edebileceğiniz veya bir dil bilgisi sorusuna hızlıca bakabileceğiniz birbirinden farklı yüzlerce kaynaktan birileri. Hepsinden bahsetseydik sonsuza uzayabilirdi.

En başta bahsettiğimiz konuya geri dönüyoruz. Size uygun olanını seçin. Size hitap edeni bulmak için acele etmeyin, inceleyin.

Aşağıdaki kaynaklara, yazıya bir işaret koyun. Favorilerinize ekleyin, arkadaşlarınızla paylaşın. Uygulaması varsa indirin. Gerekirse arka plan resmi yapın ama unutmayın.

Size sunduğumuz birbirinde farklı 14 kaynak:

GRAMMAR GIRL

Grammar Girl, yazınızdaki dil bilgisini geliştirmek için kısa, samimi ipuçları sağlayan bir blog ve podcast’tir. Grammar Girl (Mignon Fogarty olarak da bilinir) dil bilgisi öğrenmeyi hafıza hileleriyle eğlenceli ve basit hale getirir. Bu zor dil bilgisi kurallarını hatırlamayı ve kullanmayı kolaylaştırır.

Grammar Girl anadili İngilizce olan kişiler tarafından da kullanılıyor, bu yüzden İngilizce’nin daha doğal halini edinebilirsiniz. İngilizce dil bilgisi, noktalama işaretleri, yazma stili ve hatta iş için ipuçları hakkında bilgi edineceksiniz.

Apple ve Spotify’da Podcastlerini bulabilirsiniz veya Stitcher’ı kullanarak GRAMMAR kayıt olduğunuzda ücretsiz bir ay kazanabilirsiniz.

GRAMMAR BYTES

Gramer Bytes, samimi ve bazen de absürt bir şekilde sunulan mini dil bilgisi derslerine ve alıştırmalara sahiptir. Etkileşimli alıştırmalar becerilerinizi test etmenizi sağlar ve ayrıca doğru cevapları göstermenin yanında anlaşılması kolay açıklamalar içerir.

Aynı zamanda Twitter hesaplarında günlük dil bilgisi antrenmanı yapmanız için düzenli olarak paylaşım yapıyorlar.

5 MINUTE ENGLISH

5 Minute English Sade bir site ve ortaya konulan net. Site, sık kullanılan dil bilgisi soruları ve hataları hakkında, ne zaman “dinle” ve ne zaman “duy” denmesi gerektiğini açıklayan bilgilere sahip.

FLUENTU

İngilizce dil bilgisini öğrenmenin en iyi yollarından biri, hayatta kullanılan şekliyle dili duymaktır. Ne kadar çok nitelikli bir İngilizce konuşmasıysa o kadar da size katkı sağlayacaktır.

FluentU‘da, gerçek hayatta kullanılan İngilizce videolardan oluşan dev bir kütüphanenin yanında, bu videolarda kullanılan tüm kelimeler için net tanımlar, örnekler ve daha fazlasına erişebilirsiniz. Ne kadar izlerseniz, o kadar çok öğrenirsiniz!

FluentU, izlerken yeni kelimeleri ve dil bilgisi kurallarını aktif olarak öğretir. Etkileşimli alt yazılara sahip- anlık tanım, dil bilgisi ve örnekler için herhangi bir kelimeye tıklayın.

FluentU ile herhangi bir videonun kelime hazinesini öğrenebilirsiniz. Öğrenmekte olduğunuz kelimeye ilişkin daha fazla örnek görmek için sola veya sağa kaydırın.

Bu videolarla çalışmaya devam ederseniz ana dili İngilizce olanların yaptığı gibi İngilizce’yi doğru kullanma yeteneğinizde büyük bir gelişme göreceksiniz.

Sitedeki FluentU‘yu bilgisayarınızda veya tabletinizde kullanmaya başlayın veya FluentU uygulamasını iTunes veya Google Play mağazalarından indirin.

BRITISH COUNCIL

British Council, İngiliz İngilizcesi üzerine odaklanmış. Pek çok dil bilgisi içeren bir program.

Sadece seviyenizi seçin, ardından keşfedebileceğiniz birkaç dil bilgisi konusu elde edeceksiniz.

ENGLISH GRAMMAR 101

Alışkanlıklarından kopamayanlar için kitap halinde eğitim veren bir kaynak arıyorsanız tam size göre bir kaynak.Dil bilgisi ders kitabı tarzında oluşturulan English Grammar 101’i seçeceksiniz.

Anlaması kolay her ders (veya bölüm) aynı anda yalnızca bir konuyu kapsar ve hemen ardından bunu, konuyla ilgili anlayışınızı test etmek için bir alıştırma bölümü izler. Bölümlerin kısa oluşu, bir dil bilgisi kuralının üzerinde günde birkaç dakika geçirebileceğiniz ve kısa bir süre içinde çok şey öğrenebileceğiniz anlamına gelir.

ALISON ENGLISH GRAMMAR COURSES

Homework! Sınıf tadında bir eğitimi seçerseniz çevrim içi bir kursları deneyebilirsiniz. Alison, İngilizce dil bilgisi öğrenmek için ücretsiz çevrim içi kurslarla sahip. Bu kurslarda video izleyebilir daha sonra ödev yapmayı içeriyor.

Sınıf tadında dediysek sadece ödevler ile değil. Öğretmenler ve diğer öğrencilerle etkileşime girebilir konuşabilirsiniz. Sorularınızı yöneltebilir, arkadaşlarınızla pratik yapabilirsiniz.

DAILY GRAMMAR

Daily Grammar, hem görünüm hem de içerik açısından basit görünüyor olabilir. Site, konuşma bölümleri ve cümle kurma bölümleri hakkında 400’den fazla derse sahip. Bunları sırayla geçebilir veya bir terimi aramak için sözlüğü kullanabilirsiniz.

Daily Grammar ayrıca uygulamalı alıştırmalarının yanında bloglarında konu anlatımı da paylaşıyor.

EDUCATION FIRST’S ENGLISH GRAMMAR GUIDE

Education First’s English Grammar Guide çok iyi organize edilmiş olmasının yanında konuşmanın bölümlerini nasıl kullanacağınızı öğrenmek için iyi bir başlangıç noktası olabilir. Kurallar kısadır ancak her kuralın nasıl uygulandığını göstermek için pek çok örnek cümle kullanır.

OXFORD ENGLISH GRAMMAR COURSE

Bu site, Oxford English Grammar kitaplarına eşlik etmeyi amaçlamak için kurulmuş bir site. Bu kitapları kullanmıyorsanız bile, dil bilgisi pratiği yapmak için kesinlikle iyi bir yer.

Dil bilgisi kurallarının açıklaması yoktur, ama her kuralı gerçekten anladığınızdan emin olmak için pek çok etkileşimli dil bilgisi alıştırması vardır. Başka bir yerde öğrendiğiniz kuralları uygulamak veya daha fazla çalışmak için nelere ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için bu siteyi kullanabilirsiniz.

ENGLISHCLUB

EnglishClub, dil bilgisi derslerine sahip başka bir sitedir. Bu sitede, özellikle yazı bölümünün anlaşılması kolaydır. Bazı derslerde kısa sınavlar, bazılarında ise her bir konu hakkında yanlış anlaşılmış gerçekleri açıklayan özel ipuçları vardır.

GRAMMARLY TIPS

Dilbilgisi imlası ve dilbilgisi denetleyicisini duymuş olabilirsiniz. Sadece yazınızdaki hatalarınızı kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda bunları size açıklar, böylece aynı hataları tekrar yapmazsınız.

Ayrıca aklınıza gelebilecek her dilbilgisi konusuyla ilgili bir ton kural, gerçek ve ipucu sitede mevcut. Açıklamalar blog benzeri bir şekilde yazılır: kişisel ve birkaç satır yerine tam paragraflar kullanarak. Daha gelişmiş İngilizce kullanıyor olmasından dolayı, ileri düzey öğrenciler için harika bir kaynak!

Grammarly, İngilizce öğrenenler için bir site değil; dilbilgisini geliştirmek isteyen, anadili İngilizce olan kişiler için bir sitedir. Bu nedenle, yeni başlayanlar / orta düzey öğrenciler için biraz zorlayıcı olabilir.

ENGLISH PAGE

English Page, bu listedeki diğer sitelerin yanı sıra organize bir halde değil, ancak bulabileceğiniz en iyi İngilizce dil bilgisi alıştırmalarından bazılarına sahip olduğu şüphesiz. Buradaki alıştırmalar sadece şıklar arasından doğru bir cevap seçmenizi istemiyor- yanıtı kendiniz yazmanız gerekiyor.

Bu, öğrendiklerinizi gerçekten kullanmanıza ve ezberlemek yerine pratik yapmanıza olanak sağlar. Dil bilgisi kurallarının yanı sıra çok sayıda örnek cümle içeren mükemmel kısımlardan oluşuyor.

YOUTUBE

Görerek öğrenenler, sizi unutmadık! Kuralları okumak yerine açıklamasını izlemeyi tercih edenler için YouTube‘un sunabileceği çok sayıda ders var.

İngilizce dil bilgisi dersleri, EnglishLessons4ULet’s Talk ve diğer pek çok kanalda bulabilirsiniz. Belirli bir konuya ilişkin videoalr için YouTube’da “[konunun adı] grammar lesson” araması yaparsanız birçok seçenek bulacaksınız.

Seçenekler çoğalınca karar vermekte zorlanıyor olabiliriz. Birkaçını değerlendirip en uygununu bulduğunuzda devam edin gerekirse daha sonra başka bir site için de geri dönebilirsiniz.
Başlamak için yarın geç, bugün de erken değil.

Yazı oluşturulurken kullanılan kaynak:AB Proje Yönetimi

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: