fbpx

Geceyim

Prana

Ve insan ölürken yapacağı son şey nefes vermek olacaktır. Yaşam, nefes almakla başlar ve nefes vermekle son bulur.

Birkaç gün önce okuduğum kitaptaki düşünceyi kendi yorumum ve pranayla birlikte anlatmak istiyorum.

Öncelikle prana nedir biliyor musunuz? Prana, Hindular tarafından nefese verilen addır. Halbuki prana daha çok yaşam demektir. Nefesinizi verdiğiniz zaman yaşayabilirsiniz ama prananızı verdiğinizde yaşayamazsınız.

Hayat zıtlıkların bir araya gelmesiyle birlikte yaşanılabilinir kılınır. İyiliğin varlığının sebebi kötülüğün olması gibi erkeğin olsamasının da sebebi kadındır. Sevgi gibi nefretin de yanınımızda bulunması bu zıtlıklara örnek verilebilir. Siyahın zıttı beyaz değil beyazın varlığı siyah, siyahın varlığı beyazdır. Bir başka deyişle zıt yönlü olsa da gerçeklerin oluşumu bu kaydelere dayanır. İnsanoğlunun zıtlık olarak tanımladığı birçok kavramın hayatın ta kendisidir.

Eminim ki duymuşsunuzdur kavgalar ilişkileri kuvvetlendirir. (Bence bazıları da ilişkinin kuvvetidir.) İki cambaz tek bir ip; ilişki bu incecik iple birlikte cambazların geçirdiği süreçtir. Dışardan enfes görünen o oyun. İpin iki tarafı kavga edip tek bir ipe aynı anda hoplayarak girerse faciayı kendi elleriyle çağırır. Bir taraf diğerinin hareketlerine bakıp içindeki sakinliği korursa bu sefer hareketlilik şov olarak yansıyacaktır.

Bir başka nükte de şu kitaptaki: ” Bir erkek günün yirmi dört saati erkek değildir–aynı zamanda ara sıra kadındır. Bir kadın günün yirmi dört saati kadın değildir–aynı zamanda, bir erkektir bazen.” Erkek saldırganlık ve vahşilik, kadın uysallık ve teslimiyetçilik. Feminizm kafasına sarılanlar anlık olarak bir siyah nokta düşürdüler. Ancak, yaratılış olarak biyolojik olarakta böyle bir özellikle insan oğlu ayrılmış. Daha fazla kızdırmadan açıklayalım şimdi. Yazarın dediği gibi bir kadın saldırgan olursa dikkat et çünkü o bir kadın, yıllar boyu ekilmemiş toprağın bereketli mahsulünü çıkarır. Teslimet kendini kadınlığını ortaya çıkar fırtınadaki denizde iki kaptan uzun yaşamaz.

Sözlerimi şimdi bitiriyorum,

Kendinize kötü bakın biraz da canım…

☯️?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: