fbpx

Geceyim

Sirkadyen

Zaman insanların yarattığı bir algıdır. Daha doğrusu bilincimiz ile birlikte yarattığımız. Peki sirkadyen nedir?

Sirkadyen vücudumuzun kendi biyolojik saatini oluşturmasıdır. Bir bakıma iç vücudumuzun kol saati, hani bizleri kontrol eden.  Hormanlarımızla birlikte sizin gün içerisinde belli başlı alışkanlıklar edinmenizi sağlıyor. Mesela her zaman acıktığınız belli bir zaman vardır bunun sebebi sirkadyen için çalışan protein genleri.

Nobel Ödülünün bu yakışıklı oyuncuların kazandığını biliyor muydunuz? 2017 Nobel Tıp veya Fizyoloji Ödülü’nü 3 Amerikalı bilim adamı Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young kazandı. Bu ödüle, sirkadiyen ritmi moleküler düzeyde inceleyen çalışmaları sayesinde layık görüldüler. Sirkadyen vücudunuzun ritmi hücrelerinizin çoğalmasını bile kontrol ediyor. Hani şu pembe renkli 10 TL nin arkasında Nobel ödüllü olduğunu ve adını en çok orada okuduğumuz bilim insanımız Aziz Sancar ve ekibi bu buluşu bir adım daha öteye taşımış ve sirkadiyen ritimle DNA onarımı ilişkisini ve bunun da kanser tedavisini nasıl etkileyebileceğini açıklamıştır.

Sistemin kanser gibi bir hastalığın çözüm yolu olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Belki henüz bunun anlamını pek bilmiyorsunuz ama birkaç sene sonra yakınlarınızdan biri kansere yakalandığı zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız. Kanser insanlığın kaçınılmaz bir hastalığı durumuna gelmekte benim yakınlarımda da yakalananlar var süreçte neler yaşadıklarını biliyorum. Yukarıda çok müneccim konuştum ama umarım hiçbir zaman yakalanmaz veya tanık olmazsınız.

Ritimi etkileyen en büyük faktörlerden biri tabi ki çevre hatta en çok üzerinde durulan ışık. Etkisinde kaldığınız ışık sizin kararlarınızda, ruh halinizde farkettirmeden söz sahibi olmaya çoktan karar vermiş durumda. Ritmi etkileyen birçok faktör sayılabilir ancak unutmayan bu ritim sizin, herhangi bir etkiye ancak siz izin verirseniz etkilenirsiniz. Karar sizin, kapalı havadaki kırılmış ışıklar sizi kötü hissettirmeye izin mi veriyorsunuz?

Sirkadyen ritmi uyku düzeninizin kontrolünü de sağlamakta aklınıza gelebilecek her biyolojik yapının ucundan tutuyor diyebiliriz. En güzeli de bu ritim sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan sizi anlayarak kendi düzenini sağlıyor. Az çok daha açıklamak gerekirse sabah her zaman kurduğunuz alarmı bir gün kapattığınızda ama yine de o saatte kalkmanızın sebebi vücudunuzun sizi tanıması ve ne istediğinizi bilmesinden dolayı.

Mükemmel düzenlenmiş bir vücutla yaşıyoruz. Vücudumuzu tanımak ve onu sevmek bizim sorumluluğumuz, en büyük ihtiyacımız. Dön bak bir daha kendine ne olursa olsun sevmek için birçok sebebin var…

[nivoslider id=”1865″]

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: