fbpx

Geceyim

Bir Barış Kahramanı Puduhepa

Süper kahramanlar çocukluğumuzda en yakın arkadaşlarımız, en heyecanlı maceralarımız ve en güçlü kahramanlarımız olmuştur. Onunla oyunlar oynar, pelerinini savurarak maceralarına dahil olurduk.

Superman, Spıderman, Batman, Ironman, Hulk ve daha nice kahramanlar. Büyüdüğümüzde bile bizleri peşinden sürükleyen filmleri ve oyuncak figürleriyle yalnız bırakmadılar. Süper kahramanların ana konusu iyilik, kötüleri yok etme ve masum insanları kurtarma üzerine olmuştur hep. Kötü karakterleri en zor zamanlarda bile pelerinleriyle uçarak yok etmeyi ve yenilgiye uğratmayı başarırlardı.

Ne kadar heyecan verici ve iyimser gibi görünseler de çocukluğumuzdan beri kavgayı, vurup kırmayı gösterdi bize süper kahramanlarımız. İyilik yapıp masumları kurtarmış olsalar da her zaman birer katil oldular.

“Yıldızlar şahidim, sözüm söz olsun”

Gelin şimdi yeni bir süper kahraman tanıyalım hep beraber. Diğerleri gibi süper güçleri olmasa da çok güzel şeyleri barışla yapmayı başarabilen bir kahraman Puduhepa. Anadolu topraklarında doğup büyüyen, savaşın değil barışın simgesi olan kadın kahramanımız.

Puduhepa 33 yüyzıl önce Hitit’de yaşadı. Babası önde gelenlerden bir rahip olan Puduhepa, çocukken, bugün Venüs gezegeni olarak bilinen İştar yıldızına bakarak bir söz verir kendisine:

“Ben Puduhepa. Kimseler bilmezken ben okuyacağım. Bilge insanlar gibi ben de yazacağım. Büyük insanlar gibi düşüneceğim. Yoluma çıkan engelleri aşacağım. Yıldızlar şahidim, sözüm söz olsun.”

Kendisine verdiği bu sözü yıllar sonra baharın gelişininin kutlandığı Purilli bayramında hatırlar ve artık harekete geçmenin vaktinin geldiğini anlar. Bir şeyler yapmak ve bu dünyada bir iz bırakmak ister. Bol bol okur, yazar, öğrenir ve düşünür Puduhepa.

Artık bilge bir kadın olan Puduhepa, herkes tarafından büyük sevgi ve saygı kazanır. Hititlerle Mısırlılar arasında başlayan Kadeş Savaşı sırasında Hitit kumandanı Hattusili, Puduhepa’yla tanışır ve ona hayran olur. Rüyasında Puduhepa’nın yıldızını gören Hattusili,  Puduhepa ile bu rüyayı kendilerine verilen bir işaret olarak algılar ve birbirlerine duyduğu büyük sevgiyle evlenirler. Birlikte çıkacakları yolda tüm hayatları boyunca barışı sağlamak için çalışmaya söz verirler.

Yıllar sonra Puduhepa Hitit kraliçesi, eşi Hattusili ise Hitit kralı olur. Yıllar önce verdikleri sözü tutmak ve barışı sağlamak için savaştan 15 yıl sonra Yakın Doğu’da imzalanan ilk anltlaşma olan Kadeş Barış Antlaşmasını imzalarlar. Puduhepa Antlaşma’yı kendi mühürüyle imzalar.

Puduhepa, aynı zamanda kendine ait mührü olan ilk kadın olma özlliğine de sahiptir. Mersin Tarsus’ta yapılan kazı çalışmalarında Puduhepa’nın mühülerinden biri bulunmuştur. Buradan da anlayabileceğimiz üzere Puduhepa Anadolu topraklarında, bize çok yakın olan bir yerde bu güzel şeyleri başarmış.

Puduhepa 3000 yıl sonra bile kız çocuklarına cesaret veren bir barış kahramanı olmaya devam ediyor. Çocukken kendisine verdiği sözle başlayan bu bilgelik ve barış hareketini ömrünün sonuna kadar sürdüren Puduhepa, Anadolu topraklarından çıkan kadın kahraman olarak kız çocuklarımıza çok şey katacak. Tabi ona hayatımızda daha çok yer verirsek.

Puduhepa’nın tanınması için çalışmalar yürüten “Puduhepa ve Kız Kardeşleri” projesi, bu hikayeyi tüm çocuklara tanıtmayı kendilerine bir görev olarak bilmişler. Resmi sitelerinde amaçlarını; kız çocuklarının özgüvenli olarak büyümeleri ve kendi güçlerinin farkına varmaları olarak belirtmiş.

Anadolu’da Puduhepa gibi birçok güçlü kadınlarımız geçmişte de günümüzde de olmuştur. Gelecekte de elbette olacaktır. Bu güzel insanların çocuklara örnek olması için kendi kahramanlarımızı daha da tanımak, hayatımızda onlara daha da yer vermek çok anlamlı bir adım olacaktır. Çünkü bizim #hikayelerimizvar

Toplam Ziyaret Sayısı: 536

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: