fbpx

Geceyim

Biz Bize Röportaj-7

 • Öncelikle kimdir Eses?

İnsanın kendini anlatması zor ama ikilemdir sanırım Eses. Bambaşka iki insanın birlikte yaşaması ve en tepeden en dibe bütün ruh hallerinin bir olmasıdır.

 • İlk nasıl yazmaya başladın? Nelerden ilham alıyorsun?

Düzenli olarak akan bi kalemim yok ama yazdığım zamanlar daha çok okuduğum kitaplar, dinlediğim şarkılar, yaşadığım olaylardan bir cümle bana tüm o metni yazdırıyor. Yazmaya da böyle başlamıştım, beni yerle bir eden bi’ cümle elime kalemi almamı ve yeniden ayağa kalkmamı sağladı.

 • ‘Geceyim’ senin için ne ifade ediyor?

Uzun zaman birbirini görmeyen, sonrasındaysa bütün o boşluğu bir dakikada dolduran ve sanki hep ordalarmış hissini veren aile fertleriyle buluşmak. Hep birlikte deniz kenarına inmek, gece yarısında ateş yakıp dertleşmek.

 • Ne zaman “Ben bir yazarım.” diyebildin? Kendini yazar olarak tanımlıyor musun?

“Ben bir insanım.” diyebilirim sadece. Her insandan farklı bir şekilde dertlerimi, fikirlerimi yazıya dökebiliyor olmamın da beni bir yazar olarak tanımlayacağını sanmıyorum. Sadece kendimce bir şeyler yazıyorum işte.

 • Yazmaya nasıl başlarsın?

Söylediğim gibi tek bir cümle etrafında dönerim, kendimi kilitlerim. Aklımdaki kurguya sadık kalmaya çalışarak kalem ve kağıt harici her şeyden uzaklaşırım.

 • Şiirin hayatındaki yeri?

Şiir huydur bende.

 • Eses bana gökyüzünü anlatabilir misin? Hayal dünyanı bizimle paylaşabilir misin?

Gökyüzü hayatımın paletidir benim, büründüğüm bütün ruh hallerinin yansıması vardır onda. Mavi, beyaz, gri, kızıl ve diğerleri. Hayal dünyam da böyledir diyebiliriz. Ben hangi renksem o da hemen o tonlara bürünür. Benimle büyür.

 • Yazmak yetenek işi midir?

Birkaç cümle karayabildiğim için kendimi yetenekli saymıyorum ama ruhuma dokunan kelimeleri bir araya getiren insanlar benim için dünyanın en yetenekleri insanları, o kelimelerin yan yana gelmesi kesinlikle şans eseri gerçekleşen bir olay değil.

 • Hangi kitabı sen yazmak isterdin?

Reşat Nuri Güntekin olmak ve Çalıkuşu’nu ben yazmak isterdim. O sitemi, çocuksu mutluluğu, hayatın gerçeklerine karşı kırgınlığı ben yazıya dökmüş olmak isterdim.

 • Yazmak ve yazar olmak isteyenlere önerin var mı?

Haddime değil ama kendinizi bulun ve insanlar okuduğunda akıllarına sadece sizin gelin. Bir yazarı ya da şairi çok sevebilirsiniz ama etkilenmekle özenmek arasındaki farka dikkat edin.

 • Okurlar için kitap önerisi?

Genellikle tiyatro metinlerini görebilirsiniz kitaplığımda ama bunun dışında psikolojik kitaplara bir ilginiz varsa benim de bölüm hocamın tavsiyesiyle tanıştığım Mark Wolynn’in Seninle Başlamadı kitabını seveceksinizdir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: