fbpx

Geceyim

Kolaylaştır Hayatını

Bi’ farklılık yapıp doğrudan duygularımız üzerine değil de duygularımızın bedenimizdeki yansımaları hakkında konuşalım mı? Hayatımızı ve etrafımızda olup biteni kaygılara, günlük hayatın telaşına kapılıp kaçırmak yerine anı farkındalıkla yaşamak için bir adım atalım mı?

Son zamanlarda etrafımdaki insanların dünyaya ve kendilerine karşı daha saygılı yaşamaya çalıştıklarını gözlemliyorum. Benden daha yaşama dönük ve güncel bir yazı yazmam istendiğinde “Neden size beden ve ruh sağlığı açısından önemli olduğunu düşündüğüm, hayatımın merkezine yerleştirmeye çalıştığım bazı şeylerden bahsetmeyeyim ki?” dedim ve -dilim döndüğünce- bana iyi gelenleri referans alarak bu işe giriştim.

Bundan yirmi, otuz yıl öncesinin sükunetini arayan bir önceki kuşağın anlattıklarını ah’larla, vah’larla dinlemek yerine günümüz imkanlarını o zamanların güzelliğini yaşatarak bir adım daha ileriye taşımayı düşünmek çoğu insan için ulaşılması imkansız bir hayal. İnançları yok çünkü. Öğretilmiş çaresizlikle yaşamaya devam ettikleri sürece de olmayacak. Her sabah alarm çaldığında günün ne kadar yorucu ve yıpratıcı olacağını düşünerek uyandıkları sürece olmayacak. Yaptıkları her ne olursa olsun akışta olmadıkları ve andan koptukları için olmayacak. Kendilerini tanımadıkları ve onlara iyi gelen şeyleri bulmak için çaba harcamadıkları için olmayacak.

Bizim o insanlardan olmamak için ne yapmamız gerekiyor peki?

Size birkaç naçizane tavsiyem var. Bana iyi gelenler arasında size iyi gelen ritüeller olursa ya da size iyi gelen ve denememi istediğiniz bir şey varsa bana yazın lütfen.

On altı yaşımdan itibaren daha bilinçli dua etmeye başladım. Duanın sadece bir şeyler istemek değil, aynı zamanda şükretmek olduğunu anladım. Gün içinde varlığı için minnettar olduğunuz her şey ve herkes için şükredin, onlar ve kendiniz için daha doğru dualar edin.

Yoga ve meditasyon, günümüzde çoğu insanı gücüne inandırdı ve yaygınlaştı. Doğru ve etkili yapıldığı sürece hayatınızı düzenleyeceğine emin olabilirsiniz. Yoga için -son bir buçuk yıldır benim de kullandığım- Nike Training uygulaması kesinlikle güzel antremanlar içeriyor, göz atmanızı tavsiye ederim. Meditopia uygulaması ise alışkanlık kazanmak ve ihtiyacınız olan her an meditasyon yapabilmek için birebir, siz de benim gibi bazı dönemlerde kaygılarınızı kontrol edemiyor ve uyku problemi yaşıyorsanız eliniz kolunuz haline gelebileceğini söylersem abartmış olmam sanırım. Ben son bir yıldır günümün ilk dakikalarını ve uyumadan hemen önceki son dakikalarımı meditasyona ayırıyorum, hayatımda kazandığım en güzel alışkanlığım bu diyebilirim.

Beslenme düzeninizi gözden geçirmenizi ve vücudunuzu daha yakından takip edip rutin kontrollerinizi aksatmamanızı herkes söylüyor biliyorum ve birçoğumuzun bu sözleri beylik bulduğunun da farkındayım. Benim hayatıma olan etkisini gözlemlemeden önce ben de böyle düşünüyordum sanırım. Bu tavsiyelere uyarak yaşam kalitemin arttığını net bir şekilde söyleyebilirim. Aslına bakarsanız söylenecek çok fazla şey var ama sanırım benim dilim bu kadar dönüyor.Sürçülisan ettim ise affola. Bu yazıdan sonra durup bir saniye bile olsa düşünürseniz ne mutlu bana.

Geceyle kalın.

Eses

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: