fbpx
Denemeler

Yeşilin Mazi Tozu

 İşte yine dönüp dolaşıp geldin. Yanıbaşımdasın. Rüzgârın, ağaçların hatta ve hatta bulutların bile seyrini değiştiriyorsun. Senin gelişin de gidişin de hoş oluyor. Seninle son buluyor, seninle hazırlanıyor her şey. Pencere kenarından sana bakmak, senin geldiğini pencere camına yapışıp kalan küçük yağmur damlacıkları ve her biri, birbirine adeta yol verir gibi acelesiz ve cömert yeryüzüne düşen yağmur damlalarında hissediyorum. Her geldiğinde kaldırımları yeşilin mazi tonuna boyuyorsun.

Ağaçlar senin o güzelim gelişine dayanamayıp yapraklarını, üzerinden gelip geçesin diye kaldırımlara seriyor. Bulutlar sevinç gözyaşlarıyla selamlıyor seni. Bense pencere kenarım, bir elimde kahvem ve kulağımda en sevdiğim müzikle seni karşılıyorum. Her yaş günümde mutlaka bir kere uğramayı eksik etmiyorsun. Senin gelişin üzerine dolabımda aylardır sakladığım, okumak için sabırsızlandığım şiir kitaplarımı çıkarıyorum ve dikkatle izliyorum sendeki muhteşemliği.  Bir son buluş, bir bitiş ancak bu kadar güzel olabilir diye düşünüyorum.  Sonra yavaş yavaş aklıma geliyor senin bizi ne kadar güzel bir başlangıca hazırladığın. Açıkçası bu bana mutluluk veriyor.

Pencereyi hafiften araladığımda yüzüme rüzgarla birlikte uçsuz bucaksız özlem dolu bir koku geliyor. Bu koku vefandan geliyor çünkü sen gelmeyi hiçbir zaman ertelemiyorsun. Mutlaka uğruyorsun, içimde sana karşı büyüttüğüm o özlem dolu şehre. Bir iklim ancak bu kadar güzel dokunabilir diyorum içimden. Ancak bu kadar güzel gelip geçebilir. Yağmur damlaları yalnızlığın derin sessizliğinde hafiften gözyaşıma karışırken, işte diyorum.  Yaşamak tam da bu. Yaşamak bu kadar işte.  Her bitişinin yeni bir başlangıca yelken açması beni tarifi imkansız bir umuda sürüklüyor. İmkansıza ve mucizelere sayende daha fazla inanıyorum.  Ve diyorum bir kez daha belki içimden söylüyorum ama senin beni anladığını hissediyorum. “Ellerini tutabilsem, emin ol saatlerce bırakmazdım.” Hoş geldin ve hoşça kal. Yeni yaşımda uğramayı sakın ihmâl etme. Göremediğim gözlerini düşlerimde  saklıyorum. Seni bekliyorum her zamanki yerimde. Pencere kenarında…

Tarık Tan

Evrenin karmaşık yapısı içinde; bir o yana, bir bu yana giderken kalbine dokunan şeyleri yazıya döken birisi desek, kafi olur sanki.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: