fbpx

Geceyim

Japon Kiraz Çiçekleri

Yeniden Doğuşun Simgesi olan Kiraz çiçekleri Japonca Sakura olarak isimlendirilir. Meyve vermeyen bir tür Kiraz ağacı olan Sakura, oldukça geniş bir genetik çeşitliliğe sahiptir.

Bu çiçek her yıl Mart’ın son haftası ile Nisan’ın ilk haftası çiçek açar ve diğer çiçeklerden en belirgin farkı ise solmadan dalından dökülmesidir. Japonya’da bu dönem kutsal sayılmıştır öyle ki halk onlar için önemli nikah günlerini bu döneme denk getirmiş, bu dönemde festivaller düzenlemiştir. Bu dönem yabancıların da ilgisini çekmiş olacak ki baharı müjdeleyen kiraz çiçeklerini görmek isteyen turistler, çeşitli turlar ile ülkeyi ziyaret etmiştir.

Samuray yaşam tarzını benimseyen Japon halkı Kiraz çiçeklerine oldukça önem vermiştir. Samuray filmlerini izlediyseniz uçan tekmelerin arkasındaki kiraz çiçeklerini fark ettiniz mi? Samuraylar kiraz çiçeklerine bakarak olası bir savaşta her an ölümü akıllarına getirmekte ve felsefi bir boyuta gitmektedirler. Çünkü kiraz çiçekleri Samuraylara hem yaşamı hem de ani ölümü hatırlatmaktadır. Sakura zıtlıkları, Yin ve Yang gibi siyah ile beyazı, yaşamı ve ölümü birlikte sembolize eder.

Yüzyıllardan beri şairlere, müzisyenlere ilham veren Sakuralar, II. Dünya Savaşı’nda “kamikaze” adı verilen intihar pilotlarının da son uçuşlarına çıkmadan uçaklarına çizdikleri bir figür olarak tarih sahnesinde yerini alıyor. İnanışa göre;

Ülkelerini korumak için intihar görevini tamamlayan kahraman pilotlar bir sonraki hayatlarında kiraz çiçeği olarak reenkarne olmaktadırlar.

Sakura Japonya’nın doğal güzelliğidir bu sebeple çiçeğin tohumunun veya ağacının ülke dışına çıkarılması yasaklanmıştır. Sadece belli sebeplerle 9 ülkeye gönderilmiştir. Şanslıyız ki bu ülkelerden birisi de Türkiye’dir.  Japonya’daki Sakura vakfı kiraz çiçeklerini evrensel barışın simgesi olması için ve evrensel dostluğun gelişmesi için çalışmaktadır.

Türkiye’de Japon Kiraz çiçeklerini görebileceğiz bazı yerler; İstanbul’daki Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Sarıyer’deki Japon Bahçesi, Emirgan korusu ve çevresinde rastlayabilirsiniz. Bununla birlikte Isparta, Ankara, Yalova, Tunceli gibi birkaç ilimizde de karşılaşabilirsiniz. Yolunuz düşerse mutlaka büyüleyici güzelliğini görmenizi tavsiye ederim. İşte sizin için muhteşem Sakura manzaraları;


Toplam Ziyaret Sayısı: 710

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ümit Kanaat
Ümit Kanaat
2 yıl önce

Güzel bir konuya değinmişsiniz. Bilgilendirme için teşekkürler. Sakura çok derin felsefesi olan bir ağaç keşke bizim de sakura dikili bir sürü sokağımız olsa.

%d blogcu bunu beğendi: